Czym charakteryzuje się kredyt z poręczycielem?

Dostępnych jest całe mnóstwo rodzajów kredytów. Jednym z nich jest kredyt z poręczycielem, który stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób o niskiej zdolności kredytowej. Jest to rodzaj gwarancji dla kredytodawcy. Brak zdolności kredytowej jest bowiem najczęstszym argumentem do odrzucenia wniosku kredytowego. Jednakże nawet w tak trudnej sytuacji jest to dobre rozwiązanie.

Kim może być poręczyciel?

Zgodnie z prawem poręczycielem może być każdy, kto ukończył 18 lat i ma odpowiednią wypłacalność. Oprócz tego, musi on otrzymywać stały miesięczny dochód. Mogą to także być osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, osoby pracujące na własny rachunek, ale także emeryci do określonego wieku. Bez wątpienia, osoba zabezpieczająca pożyczkę musi mieć również pozytywną historię kredytową i nie może mieć żadnych długów. W większości przypadków pożyczkobiorcy wybierają na poręczycieli ludzi, którzy są z nimi blisko spokrewnieni. Najczęściej są to rodzice lub rodzeństwo.

Obowiązki i prawa poręczyciela

Należy podkreśli, że kredyt z poręczycielem powoduje pewne zobowiązania. Z pewnością, poręczyciel jest w pewien sposób odpowiedzialny za spłatę długu, jeśli kredytobiorca tego nie zrobi w odpowiednim czasie. Poręczyciel ma jednak pewne prawa. Przede wszystkim może on zasugerować, jak spłacić dług oraz zażądać od kredytodawcy informacji na temat statusu spłaty kredytu. Należy wspomnieć, że instytucja finansowa jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia poręczyciela o wszelkich opóźnieniach w zapłacie zobowiązania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *